6 tipů na vlastní adventní kalendář

Dnes je na výběr z mnoha polotovarů pro vytvoření originálních adventních kalendářů (kdo by také chtěl jíst celých 24 dní jen čokoládu). Pomyslná okénka nemusíte tedy naplnit jen sladkostmi, při výrobě domácího kalendáře se otevírají netušené možnosti čím naplnit skrýše. Každý den je potom pro obdarovaného překvapením, co že se ukrývá za tím, či oním číslem. Mnoho ať už malých nebo velkých se nemohou dočkat rána, aby našli další poklad.

Ale přistupme teď k samotným kalendářům. Uvádíme zde tipy, přesné zpracování je již na vás.

Pomůcky

V našem sortimentu naleznete vše potřebné (popisovače, dřevěné domečky, tabulové nátry aj.). Vezmeme si to popořadě.

Postup

1) Kolíčkový adventní kalendář

Budete potřebovat:

– kolíčky s čísly (mohou být i bez)

– karton, nebo vyšívací kruh

bílý/černý marker

lepidlo

Kolíčky nalepte do kruhu buď na karton nebo na vyšívací kruhový rám (ten budete moci i zavěsit), jestliže máte kolíčky s čísly čeká vás o krok méně, kdo má pouze prázdné kolíčky, musí si vystříhat z papíru čísla. Efektní je černý papír z bílým popisem, ale stejně tak, můžete každému kolíčku dát jiné barevné kolečko, necháme to na vaší fantazii. Zdobte štrasovými kamínky, sněhovými vločkami, srdíčky, prostě čím vás napadne. Pak už stačí jen do každého kolíčku vložit váš dárek a je to.

 

2) Tabulový kalendář

tabulový nátěr

– dřevěnou desku, starý obraz cokoliv z čeho tabuli vyrobíte

– křídu nebo doporučujeme spíše křídový popisovač (nedělá nepořádek a lépe s ním vystihnete detaily)

– kolíčky

lepidlo, provázek, rýsováčky/malé hřebíčky

– papírové či jiné sáčky

Na starý obraz nebo dřevěnou desku naneste nejlépe tři vrstvy tabulového nátěru, nechte dobře zaschnout. Na kraje desky si natlučte hřebíčky či připevněte rýsováčky (podle toho jak budou balíčky těžké) a zavěste na ně provázek. Na každou šňůru umístěte sáčky s přejkvapením na kolíčky (jako když věšíte prádlo). Nad každý balíček napište datum a dozdobte dle libosti. Nepište data dopředu, můžete také zjistit, že se vám sáčky nevejdou pod každé číslo a apka byste museli začínat znovu. Hřebířky můžete zakrýt nalepením sněhových vloček, jmelí nebo zelených větviček.

 

3) Domečkový kalendář

– dřevěný domeček

– krabičky od sirek či jiné

lepidlo

– barevný papír

– srdíčka/kuličky

– akrylovou bílou barvu

 

Dřevěný domeček si nejprve napřeme akrylovou barvou, zde vidíte bílou, ale může být i zlatá, červená nebo jakákoliv jiná. Nechte dobře zaschnout, můžete i na závěr aplikovat povrchový lak (matný nebo lesklý). Krabičky od sirek oblepte bílým/barevným papírem, aby nebylo vidět původní použití. Můžete krabičky také natřít akrylovou barvou. Na stranu, ze které se bude „šuplíček“ vysouvat nalepte madlo, buď v podobě srdíčka nebo ještě lépe kuličky. Popište daty a naskládejte na sebe. Jestliže domeček nemá vnitřní stěny, slepte všechny krabičky dohromady a vlepte na dno domečku. Taktéž nevadí pokud krabičky nevyplní celý prostor, dozdobte jmelým, mašlemi či chvojím.

4) Jednoduchý kalendář

– papírové sáčky

– kolíčky

– karbice

Chcetre si vyrobit domácí kalendáře, ale nejste až tak zruční či nemáte tolik času? Není nic jednoduššího než využít papírové sáčky a ozdobné kolíčky. Aby vaše námaha byla co nejmenší kupte si již ozdobené kolíčky. Papírové sáčky ať už z recyklovaného či jiného papíru naplňte tím co mají vaši nejbližší nejraději nebo čím je chcete překvapit a na každý jeden u místěte příslušný kolíček. Vše dejte do krabice a pokud máte, ozdobte LED světýlky – dodají tomu tu správnou vánoční atmosféru.

5) Pytlíčkový kalendář

– plátěné pytlíčky

– červerné stuhy

– provázek

– jehlu, nit

barvy na textil/fixy na textil

u tohoto kalendiáře je více možností, jak jej zpracovat. zakladem jsou pytlíčky navěšené na šňůře. Jde o to, jak zhotovíte čísla. Kdo je šikovnější ať už s jehlou a nití nebo se šicím strojem může si z filcu vystříkat čísla a našít je na pytlíčky. Jednodušší a rychlejší způsob je pytlíčky popsat buď fixem na textil, prop ty zdatnější nebo pomocí štětce barvou na textil, pro ty zručnější. Do pytlíčku můžete vložit i voňavé bylinky nebo koření a tak obdarovanému provonět celý den (skořice, badyán a hřebíče společně s citrónovou či pomerančovou kůrou jsou ideální kombinací).

 

6) Magnetický kalendář

magnetický nátěr

– magnety

– krabičky od sirek či čehokoliv jiného

– barevný papír

akrylové barvy

– ozdoby

Takovou novinkou jsou magnetické kalendáře. Můžete je umístit třeba na lednici a vytvořit tak jedinečnou výzdobu. Každou krabičku buď ozdobte papírem nebo natřete akrylovou barvou, můžete použít i efektní zlaté či stříbrné spreje. zadní stranu natřete alespoň třemi vrstvami magnetického nátěru, nechte zaschnout. Zepředu napište či nalepte čísla, každou krabičku můžete ještě dozdobit nějakým vánočním motivem (vločka, baňka, stromeček apod.). Na lednici umístěte magnety, třeba do tvaru hvězdy, stromu či jinak a na každý magnet umístěte jednu krabičku. Je to tak jednoduché.

 

Nyní máte spoustu inspirace k vytvoření vašeho vlastního kalendáře. Nebojte se nápady mezi sebou kombinovat. Přejeme hezké tvoření.