… a takto vzniklo naše milované FIMO :)

Käthe Kruse

Käthe Kruse

Na počátku vzniku polymerových hmot byl bakelit. Plast, který byl oblíbený zejména u projektantů a tvůrců modelů, ale protože nevytvrzený bakelit byl vysoce hořlavý, jeho oblíbenost se rychle vytrácela. Polymerové hmoty tak byly nejprve vyvíjeny jako jeho možná náhrada a také jako náhrada dalších plastických hmot. Pro nás tvořily, nejvýznamnější z těchto pokusných sloučenin přivedla do povědomí německá designérka hraček Käthe Kruse v roce 1939, která hledala nový materiál pro výrobu hlaviček svých panenek. Našla ho u výrobce chemických výrobků, kde byl vyroben nový materiál, který se vlastnostmi na panenky velmi hodil.  Výrobce zaslal Käthe Kruse tento materiál k otestování. V té době ještě nikdo netušil možnosti skryté v tomto materiálu. Tento šedý jíl se nazýval IGELIT a byl vyráběn ze zbytků materiálů vzniklých při výrobě olejů. První pokusy ve ve výrobě hlaviček panenek vypadaly velmi slibně. Nakonec se ale ukázalo, že se pro výrobu nehodí, protože na materiálu nedrží barvy.

plechovka ve které byl IGELIT uchován (1939)

Plechovka ve které byl IGELIT uchován (1939)

Nádoba se zbytkem materiálu se tak umístila do skladu, kde zůstala dlouhou dobu ponechána … ovšem až do té doby, kdy ji při uklízení objevila v roce 1941 dcera Käthe Kruse Sofie. Hmotu začala úspěšně používat jako modelovací a dále experimentovat s různými dalšími možnostmi a přísadami.

Výsledkem jejího snažení byla pasta, do níž Sophie vmíchavala barvy, hnětla a následně z materiálu vytvářela hračky, vázy, mozaiky, miniatury i obrazy. A tak přišel v roce 1954 na trh úplně nový produkt s názvem FIMOIK.  

Sofie Rehbinder-Kruse, 21.8.1904 - 30.11.1989

Sophie měla v rodině přezdívku Fifi a tak název tvoří část její přezdívky a protože byla určena především na výrobu mozaiky obsahuje i část německého slova Mosaik (Fifi Modelliermasse und Mosaik). V roce 1964 byl tento produkt prodán společnosti Eberhard Faber, která v roce 1966 úspěšně zahájila prodej tohoto produktu s novým konceptem, lepší recepturou a novým názvem FIMO. V roce 1978 se společnost Eberhard Faber stává součástí společnosti Staedtler Group a od roku 2010 je FIMO prodáváno už jen s logem firmy Staedtler.

FIMO-Timeline-Mural-in-classic-50s-style_01

FIMO se stalo na dlouhou dobu jedinou polymerovou hmotou na světě a proto si vybudovalo (obzvláště v Evropě) značku opravdové kvality a především jedinečnosti. Jedinečnost až takovou, že pod pojmenováním „je to z Fima“ odkazují spotřebitelé i na všechny další polymerové hmoty, kterých je nyní na trhu opravdu mnoho. Originál je ale stále jen jeden 🙂

fimo-staedtler-logo

Mozaika vyrobená z hmoty FIMOIK

Mozaika vyrobená z hmoty FIMOIK

Letáček k FIMOIK hmotě

Letáček k FIMOIK hmotě

První modelovací sada Fimoik.

První modelovací sada FIMOIK

FIMO blok 1966

FIMO blok 1966 

 

Zdroj informací a fotografií https://www.staedtler.com/en/ , https://en.wikipedia.org/wiki/Polymer_clay