Oblíbené mramorování

Technika mramorování, tedy vrstvení barev na vodu, vytvoření vzorku a jeho otisk na papír a další předměty, je známá už dlouho, včetně turecké obměny, malování na vodní hladinu – „ebru“ nebo jako japonské tradiční mramorování papíru technikou „suminagashi“. To ale nic nemění na tom, že je stále oblíbená a rozhodně efektní. My se v tomto návodu podíváme na jednoduché zdobení různých materiálů, které zvládnete klidně hned napoprvé a dokonce i s dětmi.
(Barvy se dají použít na množství nejrůznějších povrchů – podrobný popis a tipy najdete u jednotlivých produktů ZDE.)


Nejdřív pár tipů na práci s barvami Magic Marble:

1. Připravte si dostatečně hlubokou a širokou nádobu (podle toho jak velký předmět budete chtít zdobit). Pamatujte na to, že barvy nepůjdou z nádoby umýt, proto by to mělo být něco opravdu „pracovního“, kbelík nebo miska, kterou vám nebude líto po práci vyhodit nebo určit do budoucna na „špinavou práci“ 🙂

2. Hladké povrchy jako sklo, kov nebo plasty odmasťte. Pro dosažení co nejlepších výsledků, zvláště na skle, můžete nanést základní saténový lak Hobby Line (ZDE).

3. Pořadí, ve kterém budete kapat barvy do vody, bude mít efekt na mramorový vzor. První barva bude méně výrazná než druhá, bude jí trochu potlačena. Pro mramorování jednou barvou použijte odstín podle výběru a pak čirou barvu (ZDE). Barvy můžete mezi sebou míchat a vytvořit si tak vlastní odstíny.

4. Vždy pracujte rychle. V opačném případě se vám na hladině vytvoří polosuchý barevný povlak, se kterým nebudete moci dobře pracovat.

5. Původních barev (podle vzorníku) dosáhnete jen při použití na bílém povrchu. Na materiálech jako je dřevo a dalších, s přirozeně tmavší barvou, se bude výsledek jevit tmavší oproti původní barvě.

6. Pro čištění doporučujeme použít terpentýn (ZDE).

7. Po použití barev lahvičky hned uzavřete. Doporučujeme pracovat v rukavicích a zástěře. Pokud budete chtít mramorovat textil, vyzkoušejte si to nejdřív na malém kousku látky.


A teď už se podíváme na postup:

1. Naplňte nádobu vodou (obyčejná z kohoutku, ne moc studená). Předmět, který budete mramorovat, by se měl do nádoby vejít celý.

2. Dobře protřepejte lahvičku s barvou. Zvláště se zaměřte na třpytivé odstíny, kde barva sedá ke dnu. Lahvičku držte dnem vzhůru nízko nad hladinou a kápněte jednu až dvě kapky barvy.

3. Čím více barvy nakapete, tím bude výsledný mramorový vzor intenzivnější. Pokud zdobíte polystyrenové předměty, nedávejte na hladinu více než 15 kapek a více než 4 barevné odstíny. Až budete mít na hladině vše, co potřebujete, namalujte ihned vzorek pomocí dřevěné špejle nebo párátka. Pro ideální výsledek postačí 2-3 barevné odstíny.

4. Pomalu ponořte předmět do vody (polystyrenové polotovary napíchněte na špejli, plastová vajíčka mají připravené dírky, apod.). Jakmile bude celý pod vodou (nebo část, kterou chcete obarvit), zastavte pohyb a foukněte do hladiny, aby se barvy rozestoupily, případně můžete zbývající barvy na hladině odstranit špejlí, ubrouskem,… Jde o to, aby se vám při vytahování předmětu z vody nepřilepila druhá vrstva ze zbývajících barev z hladiny a nezkazili jste si tak vytvořený vzorek.

5. Nechte uschnout při pokojové teplotě. V závislosti na použitém materiálu bude barva schnout cca 15-30 minut. Po úplném zaschnutí můžete předměty otírat. Barva na hladkých předmětech, jako jsou například hrníčky apod., není stoprocentně odolná, proto se doporučuje spíše pro dekorativní účely. Pokud chcete předměty mýt, doporučujeme ještě opatřit vrstvou laku.

6. Pokud budete chtít mramorovat další předmět, odtraňte si z vody zbytky barvy (ubrouskem, listem papíru,…) Ujistěte se, že ve vodě nezůstaly zbytky barev, abyste docílili opět hezky souvislé plochy barvy pro další zdobení. Pokud už je voda příliš zanesená, napusťte si novou a můžete pokračovat.


Ještě jeden tip na použití třpytivých odstínů:

Při použití jedné až dvou kapek třpytivé barvy docílíte velmi jemného odstínu, který se dá použít jako druhá vrstva na už jednou mramorovaný předmět. Do čisté vody kápněte třpytivý odstín podle vašeho výběru a ponořte předmět do vody. Původní barvy na něm zůstanou, pouze si na nich vytvoříte jemný třpytivý film s lehkým odleskem barvy podle zvoleného metalického odstínu.

A jak vypadá mramorování v praxi? Takhle! 

 

Ve videonávodu jsme použili tento Velikonoční kyblík:
https://shop.kreativnisvet.cz/produkt/kreativni-malovani/mramorovaci-barvy/sada-mramorovaci-barva-magic-marble-vesele-velikonoce-12518.htm

 

Profile photo of Hanka Kmentová
Obchodní ředitelka