Zázračná Cléopâtre – Pryskyřice

Kreativní svět Brno

logo

Když zabrousíme do historie, začátky firmy Cléopâtre se datují do roku 1930, kdy firma vyrobila a začala prodávat svoje první lepidlo. Nebyla v té době jediným výrobcem a prodejcem lepidel a tak přišel nápad, aby se firma odlišila od ostatních tím, že začala přidávat do lepidel mandlovou vůni. Tento skvělý nápad nebyl kopírován ostatními výrobci a lepidla Cléopâtre se tak staly vonícím symbolem školních let pro několik generací školáků. V současnosti už to nejsou pouze lepidla, které Cléopâtre vyrábí, sortiment se rozrostl o mnoho dalších výrobků, ty vám představíme v dalším příspěvcích, jde například o samotvrdnoucí polymerovou modelovací hmotu WePam, různé druhy speciálních laků nebo třeba temperové a akrylové barvy. Co ovšem já považuji za to nejlepší, naprosto jedinečné, skvěle fungující a to co čeští tvořilové nutně potřebovali, je pryskyřice a příslušenství pro pryskyřici, které na našem trhu nebylo do příchodu Cléopâtre vůbec k sehnání.

DSC_0004 (2)-001

Jako každý začátečník i mými prvními výtvory byly náušnice, tisíce náušnic ve tvaru kruhu s vyřízlým středem. A když jsem objevila pryskyřici a zalité Fimo do ní, byla jsem nadšená a musela to zkusit také. První pokusy dopadly výborně, vše uschlo a bylo krásné. Pak jsem ale začala mít s pryskyřicí problém, něco uschlo a něco lepilo. Přesný poměr i pečlivé míchání jsem stále dodržovala, nešlo mi do hlavy proč pryskyřice nechce uschnout, tak jsem ji odložila a už sem se k ní nevrátila. Když se mi po opravdu dlouhém čase dostala do ruky pryskyřice od Cléopâtre, s trochou obav jsem ji vyzkoušela, znovu a znovu a znovu a nejen že se mi s ní mnohem lépe pracovalo, ale i všechno krásně uschlo a ta nádherná čistota a průhlednost Cléopâtre pryskyřice mě do teď fascinuje. Takže od té doby co znám Clepatre pryskyřici se už se práce s ní nebojím 🙂

DSC_0007

Malé vysvětlení pro ty co se ještě s křišťálovou pryskyřicí nesetkali. Křišťálová pryskyřice je dvousložková průhledná hmota imitující sklo. Po velmi důkladném smíchání obou složek většinou v poměru 2 ku 1, dva dílky pryskyřice a jeden dílek tvrdidla, můžete s hmotou pracovat. Hmota svou hustotou připomíná hustotu medu. Křišťálovou pryskyřicí můžete zalévat povrchy pro dosažení karbošonového efektu, můžete ji lít do forem, můžete ji lít do předem připravených lůžek a nebo i bez lůžka a bez formy, což si ukážeme v návodu co pro vás chystáme ;). Do pryskyřice lze zalít opravdu skoro všechno, záleží jen na vaší fantazii 🙂

LCC19 Création cocotteFINALEBLEUE

Cléopâtre nevyrábí pouze jeden druh pryskyřice, vyrábí rovnou tři 🙂 každý na jiné použití abyste si mohli vybrat ten, se kterým docílíte na svých výrobcích vlastnosti které si přejete, ať už to bude velká tvrdost, flexibilita, ten nejlepší karbošonový efekt, a tak dále :). Všechny typy pryskyřic jsou  vytvořeny moderní metodou, díky které se tvoří 10krát méně bublin než u konkurenčních pryskyřic a co je také důležité, nová moderní metoda výroby dodržuje i slib, že pryskyřice bude velmi odolná i proti žloutnutí. Z nářadí a zašpiněných ploch lze pryskyřici vyčistit před zaschnutím lihem nebo acetonem.

CL_LCC19-150-E1Crystal’Diamond (Crystal’Glass)

Základní typ Cléopâtre pryskyřice je pryskyřice nazvaná Crystal’Diamond (Crystal’Glass) je to klasická epoxidová křišťálová pryskyřice, která imituje sklo. Používá se zejména pro velké tloušťky odlitků. Umožňuje zalévat i silné tvary, až do 10 cm tloušťky. A právě u větších odlitků oceníte novou metodu výroby regulující vznik bublinek. Crystal’Diamond pryskyřice je velmi oblíbená při tvorbě šperků z forem, základů se šperkovými lůžky vykládanými drobnými předměty či květinami.  Po zaschnutí je zcela transparentní, je odolná proti UV záření, je tvrdá a odolná proti nárazům nebo poškrábání. Míchá se v poměru 1 díl tvrdidla ke 2 dílům pryskyřice a vytvrzuje se zhruba 48 hodin s tím, že po 24 hodinách je suchá na dotek.

DSC_0002 (3).NEF

CL_LCC20-150-E1Glass´Flex (Glass´100)

Kromě základního typu pryskyřice Crystal´Diamond,  je novinkou, který český trh nezná, flexibilní pryskyřice Glass´Flex (Glass´100). Je to druh pryskyřice, která po zaschnutí zůstává měkká a ohebná. Využijete ji především tam kde bude potřebovat ochránit povrch předmětů, nejvíce u scrapbookingu na ochranu obalu knih, alb, nebo různých dekorací. Dále s ní můžete vytvářet flexibilní náramky a nebo stínítka svíček, světel atd. Pryskyřice se nanáší ve vrstvě 1 – 4 mm a může být roztírána i štětcem, proto ji lze nanést i na jednotlivý list papíru. Míchá se v poměru 3/7 tvrdidla ke 4/7 pryskyřice. Schnout ji necháte 6 – 12 hodin.

LCC20 photphoredentelleETAPE4

CL_LCC21-150-E1_1Glass´Gel (Glass´Lack)

Třetím a posledním typem je pryskyřice, která je obzvláště pro všechny Fimotvořily, kteří své výrobky pryskyřicí zkrášlují, zázrakem. Při zalévání Fimo výrobků pryskyřicí se často stává, že pryskyřice přeteče a znehodnotí tak Váš pracně vytvořený výrobek. S touto pryskyřicí se vám to už nestane. Díky své gelové konzistenci umožňuje vytvářet až několik milimetrů vysoké hrany aniž by stekla. Pryskyřice Glass’Gel (Glass’Lack) je glazurovací křišťálová pryskyřice. Tato pryskyřice je velmi lesklá i v tenkých vrstvách a díky tomu je možné vytvářet lesklý povlak nebo již zmíněný 3D efekt na jakémkoli předmětu. Používá se obvykle ve vrstvě 1 – 4 mm. Míchá se v poměru 1 díl tvrdidla ke 2 dílům pryskyřice a vytvrzuje se zhruba 48 hodin s tím, že po 24 hodinách je suchá na dotek.

LCC21 bague-5

 

Kreativní svět BrnoPokud vás pryskyřice zaujaly, můžete je najít v eshopu ZDE nebo na dotaz u našich partnerů, kde si je můžete důkladně prohlédnout. Mapu našich partnerů naleznete ZDE.