Fimo … Není povrch jako povrch

Kreativní svět Brno

Broušení je základ

Rozdíl mezi nebroušeným a broušeným povrchem je viditelný už na první  pohled. Nejvíce když pracujete s válečky (canes), kde máte vedle sebe kontrastní barvy a také všude kde jsou světlé barvy. Fimomaniačky mi potvrdí že největší umění je vytvořit čistě bílý výrobek. Kůže, prach a různé nečistoty se vám vždy zákonitě nachytají na modelovanou hmotu a máte pocit, že abyste dosáhli čisté bílé barvy vašeho výrobku, musíte pracovat v celoochraném obleku, rukavicích a nesmíte ani dýchat abyste nevířili vzduch a nepřifoukli na hmotu nějaké smítko. A právě kvůli čistotě vzoru a barvy se Fimo brousí. Současně si broušením můžete upravovat dle libosti tvar výrobku, začišťovat hrany, odstraňovat otisky prstů atd. Dokonce i některé techniky používají broušení jako součást postupu k vytvoření speciálního vzoru.

DSC_0022

Na českém trhu můžete sehnat tisíce různých druhů brusných papírů nebo brusných houbiček. Brousit můžete brusným papírem na sucho a nebo pod vodou. U Fima se broušení na sucho moc nedoporučuje, obroušené částečky mohou ušpinit broušenou plochu. Co se ale doporučuje je broušení pod vodou. Je to nejsnadnější a nejúčinější způsob. Při výběru brusného papíru je potřeba si pohlídat, aby byl na tento typ broušení určený a to v označení na zadní straně papíru (nakreslený vodovodní kohoutek). Pro pohodlnější broušení si místo klasického papíru vyberte raději brusné houbičky. Houbička se dobře drží v ruce, je pružná a proto se krásně přizpůsobí výrobku. Při broušení rozloží tlak a tak nevznikají probroušené plochy, což oceníte především u kulatých tvarů. Má lehce delší životnost, protože při ohýbání tolik nevypadávají brusná zrna.

DSC_0004

Broušení pod vodou je jednoduché. Napusťte si do misky studenou vodu (nikdy teplou, upečené Fimo v teplé vodě není tak pevné a špatně by se brousilo). Do vody přidejte kapku Jaru. Jar pomůže aby se vám lehčeji brousilo a zároveň odmašťuje, takže na takto obroušených a následně vysušených plochách drží pozdější povrchová úprava (lak, pryskyřice, …) mnohem lépe.

DSC_0005

Závěrečné úpravy povrchů

 

Leštění

Leštit se dá několika různými způsoby. Nejjednodušší je leštění o džínsovinu nebo fleece. Nečekejte ale, že takto dosáhnete závratného lesku vašeho výrobku. O kapku většího lesku než leštění o látky dosáhnete použitím hadříku a brusné pasty, kterou můžete koupit v hobby marketech. Poslední možností je pořídit si leštičku elektrickou. Celkově se dá říct že pokud nemáte doma elektrickou leštičku (jejíž pořízení vyjde na několik tisícíc korun a většinu tvořilů tato vysoká cena odláká) je to velice úmorná práce.

DSC_0023

Lak

Lak vytváří na vašem výrobku ochrannou vrstvu. Na internetu naleznete mnoho universálních laků, které je možné použít i na polymerové hmoty. V diskusích naleznete mnoho „babských“ rad, čím a jak lakovat, lakem na nehty počínaje a třeba lakem na parkety ve spreji konče. Vybírejte si výrobky, které byly vytvořeny přímo polymerovým hmotám, vyhnete se odlupování, flekům, žloutnutí atd. Lak na nehty bude lépe zdobit vaše nehty než vaše výrobky 🙂 Fimo lak je vodou ředitelný, takže štětce stačí pouze opláchnout. V malé balení je štěteček součástí. Tyto laky seženete ve dvou variantách – lesklý nebo pololesklý.

DSC_0024

Laky se třpytkami a různými efekty. Třpytky můžete nasypat na čerstvě nalakovanou plochu a nebo můžete použít lak který třpytky už obsahuje například holografický lak.

DSC_0029

Pryskyřice

Pryskyřice vám na povrchu vytvoří takzvaný karbošonový efekt, což je něco jak malá boulička od krajů do středu zalévané plochy. Nerozteče se po povrchu jako voda, její konzistence se dá přirovnat k medu, rozlévá se tam kam jí navedete třeba pomocí párátka nebo dřívka. Pryskyřice se ve fimotvoření používá k zalévání rovných povrchů, kde ve větší vrstvě vytváří velmi krásný hluboký efekt. Nejlépe jej oceníte u metalických odstínů, které opravdu parádně projasní. Není vhodná na zaoblené nebo kulaté povrchy.

DSC_0001 (2).NEF

Skleněný lak

Novinka, kterou se přiznám ani já jsem neznala, ale po vyzkoušení jsem opravdu nadšená. Skleněný lak můžete použít na rovné, oblé, kulaté plochy a výsledný efekt je velmi podobný zalití pryskyřicí, jen s tím rozdílem, že karbošonový efekt není až tak veliký jako u vysoké vrstvičky pryskyřice. Jakmile je povrch natřen tímto lakem, tak polymeruje. Lak nanášíte štětcem ve vrstvičkách. Aby byl efekt viditelný, doporučuji minimálně 2 vrstvy (viz foto). Lak schne v závislosti na počtu vrstev a můžete si vybrat zda jej necháte uschnout jen tak na vzduchu, nebo vám k rychlejšímu schnutí pomůže trouba. 1-2 vrstvy = 80 °C v troubě po dobu 30 minut nebo 7 dní na vzduchu. 3-4 vrstvy = 100-110 °C po dobu 15 minut, nebo 15 dní na vzduchu.

DSC_0005 (2).NEF