Letní batikování s KREUL Javana

Počasí je čím dál hezčí. Tak proč neudělat něco venku? Co si nabatikovat věci na zahradě pod jabloní? Máte staré bílé povlaky na polštáře nebo jiné zašlé tkaniny. Oživte je pomocí barev KREUL. Batikováním získají starší věci nový a moderní vzhled.

Zauzlovat, přeložit, ponořit a uschnout – Batikovací technika je jednoduchá a účinky jsou jedinečné. Pomocí textilních barev Kreul Javana a při správném využití techniky Shibori, získají věci znovu nejčerstvější barvy. Povlaky na polštáře, ubrusy, látkové tašky, trička a šátky a ložní prádlo – ve správné barevné kombinaci batikování a obarvení látek, se mohou stát skutečným klenotem ve vaší domácnosti.

Než budeme pokračovat …

Váš materiál musí být čistý, beze skvrn a nenapuštěný změčkovadly nebo jinými pracími prostředky.

Náhodný vzor vytvoříme prostým svázáním, složením a zauzlováním suchého materiálu (polštáře, plátna atd…). K tomuto účelu můžete využít gumičky a provázky. Nyní si ukážeme 4 způsoby jak barvy od KREULu využít.

Pro pravý polštář a malý kryt na světlo: složte tkaniny jako harmoniku, pak složte pás opět stejným způsobem a obtočte třeba gumičkou, aby se vám nerozložili. Následně namočte do barvy a nechte uschnout.

Pro levý polštář a lampu: Složte látku k sobě a provázkem svažte uprostřed.

Pro zástěru: Mírně navlhčete a položte ji na stůl. Pak chytněte  palcem a ukazováčkem jeden z rohů a točte látku tak dlouho v jednom směru, dokud ji na prsty „nenašroubujete“. Zafixujte gumičkami, aby se vám zástěra nerozpojila. Následně batikujte.

Pro ubrus nebo prostírání: Chytněte suchou látku kousek od rohu a vytáhnete ji vzhůru jako na obrázku níže. Následně ji svažte provázkem a pouze špičku ponořte do barvící lázně. Suchá látka bude mít ostřejší barvy.

V našem letním batikování jsme využili klasickou modrou (Cool Blue) a textilní barvu s příznačným názvem „Sound of the Sea„. Vše jsme namáčeli v horké, ne vařící, vodě. Jestliže chcete tmavější odstíny, můžete přilít černou barvu Black Beauty. Pokud se vám lázeň ochladí můžete samozřejmě batikovat dál, ale nechte látky déle namočené, až dosáhnete výsledku, který se vám bude líbit.

 

Při batikování doporuručujeme použí i Fixativ, pro lepší fixování barev.

Použitý materiál:

KREUL Javana Batik – Cool Blue 70 g
KREUL Javana Batik – Sound of the Sea
KREUL Javana Batik – Black Beauty
V rámci přípravy: odměrku, varnou konvici, nádobu na batikování a případně teploměr
Pro barvení: gumové rukavice, zástěru, kovovou, plastovou nebo dřevěnou tyč pro míchání
Pro sušení: sušící stojan nebo šňůru
Pro barvení technikou Shibori: stahovací pásky, gumičky nebo provázky, případně kolíčky.