Polystyren jako pomůcka ve Fimotvoření (návod)

Kreativní svět Brno

13585212_10153754418391586_1110990775421704795_o

 

Návod, který vznikl pro dvouměsíčník nejen o korálkování Korálki, pro číslo červenec/srpen, a který vydává náš vážený partner Rooya, jejíž korálkárnu nejen s korálky můžete navštívit na Blanické 6 na Praze 2 🙂 Zde si také můžete prohlédnout vybrané zboží z naší nabídky 🙂

 

Soudečkový náramek nebo ozdoba do vlasů s pomocí polystyrenu

Kreativní svět Brno

Na základ budete potřebovat:
polystyrenovou kouli (na náramky je nejvhodnější koule průměru 7cm, pro širší zápěstí průměru 8 cm)
Fimo proffesional černé (9)
skleničku
strojek
nůž se špičkou
hrubší brusnou houbičku

Z polymerové hmoty si na nejsilnějším nastavení strojku vyválejte plát, kterým obalíte polystyrenovou kouli. Dejte si záležet, aby byla hmota po celé délce stejně silná. Spoj důkladně uhlaďte. Sklenička slouží jako měřítko velikosti, vyberte si takovou, do které vám jde lehce vsunout zápěstí. Skleničku otiskněte do hmoty.

kreativní svět Brno

Kreativní svět Brno

Kreativní svět Brno

Nožem se špičkou, v místě otisku skleničky, odřízněte přebytečnou hmotu. To stejné udělejte i z druhé strany. Aby se náramkový základ nekutálel při přenášení, tak na kachličku přimáčkněte kousek hmoty a do ní zapíchněte polystyrenovou kouli s párátkem. Pečte 30 minut na 110°C.

Kreativní svět Brno

Kreativní svět Brno

Kreativní svět Brno

Polystyren se při teplotě vyšší jak 100°C začne tavit, zmenšuje svůj tvar a tak po upečení můžete zmenšenou kouli lehce vyndat. Obal zůstane v původním stavu. Na vnitřní straně zůstane pěkná textura od polystyrenu, takže ji nemusíte už dále upravovat. Při pečení mějte troubu pro jistotu pod dohledem a dále protože polystyren není hmota určená k zapékání, pracujte v dobře větratelné místnosti.

Kreativní svět Brno

Po vytažení z trouby nechte důkladně vychladnout. Po zchladnutí, hrany základu hrubší brusnou houbičkou obruste – srovnejte.

Kreativní svět Brno

Na vzor budete potřebovat
Fimo proffesional černé (9), červené (200), bílé (0) a Fimo effect zlaté (11)
strojek
obal na dokumenty průhledný
řezák
akrylový blok
dutinku nebo malé vykrajovátko
váleček

Pomocí strojku nebo válečku si vytvořte z každé barvy plát. Ořízněte hmotu tak, aby všechny pláty měly stejnou šířku. Dílky skládejte vedle sebe a každou řadu srovnejte pomocí akrylového bloku.

Kreativní svět Brno

Kreativní svět Brno

Kreativní svět Brno

Na podložce vzor nakrájejte na stejně široké dílky. Z obalu na dokumenty odřízněte kraje a dílky vkládejte na spodní folii, přeložte vrchní částí folie a důkladně rozválejte. Ve strojku si vytvořte opět z každé barvy plát (bez bílé), který by měl být stejné šířky jako vyválený vzor. Ze vzoru stáhněte vrchní folii a vykrájejte do vzoru vykrajovátkem kolečka, ty poté nahraďte kolečky z jednobarevného plátu. Folii opět přiklopte a znovu důkladně zaválejte. Kraje zarovnejte řezákem tak, aby měl pás vzoru stejnou šířku.

Kreativní svět Brno

Kreativní svět Brno

Kreativní svět Brno

Na dokončení budete potřebovat
Fimo liquid gel
štětec
sadu brusných houbiček
Cleopatre skleněný lak

Základ náramku natřete slabou vrstvou Fimo liquid gelu. Ze vzoru odstřihněte přečnívající folii, poté odstraňte spodní část folie a za pomoci vrchní části folie přeneste na základ. Vrchní část folie vám pomůže v tom, aby se vzor nenatahoval a tím nedeformoval. Kraj vzoru zarovnejte a napojte na něj jednobarevný pás. Jakmile máte hotovo, pečte 30 minut na 110°C. Poté nechte opět důkladně vychladnout.

Kreativní svět Brno

Kreativní svět Brno

Kreativní svět Brno

Po vychladnutí namočte do studené vody s troškou Jaru a brusnými houbičkami opravdu důkladně obruste. Nejvíce si dejte záležet na přechodech vzoru a jednobarevné části a také na kraje, aby náramek při nasazování neškrábal. Při broušení postupujte od nejhrubší houbičky po nejjemnější.

Kreativní svět Brno

Pro dokonalý vzhled použijte skleněný lak od Cleopatre. Jeho konečná podoba je vysoce lesklá – imituje sklo. Lak je odolný vůči vnějším vlivům, včetně poškrábání, UV záření a teplu. Při lakování více vrstev počkejte mezi jednotlivými vrstvami asi 30 – 60 minut. Vrstva laku při schnutí polymeruje a může se nechat schnout buď na vzduchu nebo v troubě. Doba schnutí při 1 nebo 2 vrstvách je 30 minut při 80°C v troubě nebo 7 dní na vzduchu. Doba schnutí při 3 nebo 4 vrstvách je 15 minut při 100 -110 °C v troubě nebo 15 dní na vzduchu.

Kreativní svět Brno

Teď už je jen na Vás jak jej budete nosit 🙂

Kreativní svět Brno