Zázračná Cléopâtre – Míchání pryskyřice + forma z vykrajovátka (návod)

Kreativní svět Brno

Míchání a správný poměr pryskyřice a tvrdidla je u práce s pryskyřicí nejdůležitější. Na správném míchání a správném poměru pryskyřice a tvrdidla závisí celý další osud vaší práce. Na internetu i v knihách naleznete několik článků a popisů jak přesně postupovat. No … osobně jsem po přečtení několika z nich měla pocit, že práce s pryskyřicí musí být úplná alchymie a že pokud nejsem učený Magistr Kelly, tak to prostě nezvládnu. A dále varování a výčet bezpečnostních pravidel, které když nebudu dodržovat riskuji zdraví svoje i svého okolí a ty byly řečené s takovým důrazem že mi přišlo, že minimálně otrávím výpary při míchání pryskyřice půlku města. Ano, pryskyřice je zdraví škodlivá látka a proto je třeba dbát na určitou bezpečnost při práci s ní. Základem jsou dobře větratelná místnost a ochranné pomůcky. Abyste výpary vzniklé chemickou reakcí při míchání přímo nevdechovali je dobré použít roušku. Používejte gumové rukavice k ochraně rukou a také se snažte chránit svoje oči, takže se nad míchací nádobku moc nenaklánějte, nebo si nasaďte ochranné brýle. Zní to děsivě? Nebojte se 🙂 Práce s pryskyřicí je opravdu jednoduchá, stačí pouze dodržovat pár základních pravidel 🙂

Každý má postup míchání dvou složek jiný. Někdo používá dva kelímky s ryskou, jednorázové panákové kelímky, někdo kapátko, někdo stříkačky, atd. Všechny tyto postupy jsem si vyzkoušela a zjistila jsem že pro mě čím jednodušší postup tím lepší, takže já pracuji s váhou. Výhodou je, že všechny míchací potřeby mi slouží delší dobu, protože je stále recykluji, dále že měření je nejpřesnější jak jen může být a hlavně, že nepopletu vršky od lahviček, jak se mi stalo několikrát, a tím si pryskyřici znehodnotím 🙂

DSC_0007

Takže míchání s váhou v bodech:

1. Otevřete okno, nebo ventilačku. Správně větratelná místnost je důležitá, v tom na své zdraví myslete.

2. Najděte si v přehrávači písničku zhruba 5 minut dlouhou.

3. Nachystejte si váhu, dva kelímky, dvě míchátka a dostatek papírových kapesníků.

4. Na váhu postavte prázdný kelímek a váhu vynulujte.

5. Do kelímku na váze vlijte první pryskyřici (A). Je hustší a hůř teče než tvrdidlo, proto se hůř reguluje přesné množství. Snažte se o číslo dělitelné dvěmi. Číslo si pro jistotu napište na papír a váhu vynulujte.

6. Napsané číslo vydělte dvěmi. Výsledek je množství tvrdidla (B), které lijte přímo do pryskyřice v kelímku. Tvrdidlo je hustotou jako voda, dobře se reguluje kolik lijete. Každopádně lít pomalu je základ 🙂

7. Čas na oblíbenou písničku, která nejen že rozveselí stereotypní část práce a to neustálé míchání, ale je i časovým znamením jak dlouho byste minimálně měli pryskyřici promíchávat :). Takže pusťte si ji a pomalu míchejte a míchejte a míchejte a míchejte 🙂 Míchání nijak neuspíšíte, nesnažte se proto o rychlé tempo, čím rychleji budete pracovat tím víc bublinek v pryskyřici budete mít.

8. Písnička dohrála, zhruba 5 minut uplynulo. Vezměte si druhý kelímek, pryskyřici do něj přelijte a vezměte si nové míchátko. Starý kelímek a staré míchátko si očistěte do sucha papírovými kapesníky. A míchací proceduru s písničkou si zopakujte.

9. Pryskyřice připravena k použití 🙂

 

Odlévání do formy z vykrajovátka

Znáte to, máte pryskyřici ale nemáte formu. Máte pouze to co doma najdete, ale nic do čeho by se dala pryskyřice nalít a zároveň dostat po vytvrdnutí ven. Takže si vyrobíme formu alá „co dům dal“ 🙂

Potřebujete:
vykrajovátko (pro první pokusy doporučuji vykrajovátko jednoduchého tvaru – kolečko, ovál)
pásek papíru
širokou lepicí pásku
křišťálovou pryskyřici Crystal’Diamond a pomůcky na míchání
něco hezkého co do pryskyřice zalijete, v návodu jsou to peříčka s kapkou barev do pryskyřice
smirkový papír

Lepicí pásku si rozstříhejte na malé proužky. Pásek papíru přiložte ke hraně do vnitřní strany vykrajovátka (na tupé straně). Proužky lepicí pásky přichytávejte papír ke kraji tak, aby papír přesně kopíroval tvar vykrajovátka a pokud možno nikde se nekrčil.

dsc_0001

Papírový proužek musí být po celé délce vykrajovátka

dsc_0006

Ustřihnětě pásek širší lepicí pásky. Tou oblepte celou vnitřní stranu vykrajovátka. Lepicí pásku si můžete uhlazovat a směrovat pomocí párátka.

dsc_0009

Přečnívající část lepicí pásky zahněte na vnější stranu vykrajovátka. Pokud najdete místečko, kde se vám zdá že lepicí páska není, přidejte další kousek pásky. Správné oblepení je důležité k tomu, aby pryskyřice nezatekla až k vykrajovátku a vykrajovátko nezničila a hlavně k tomu, aby ste až pryskyřice vytvrdne, ji lehce dostali ven.

dsc_0013

Odviňte část široké lepicí pásky, položte ji na rovnou plochu a vykrajovátko k ní přitiskněte. Lepicí pásku nechte přesahovat a ustřihněte.

dsc_0017

Přesahující lepicí pásku přehýbejte na vnější stranu vykrajovátka. Snažte se ji přehýbáním vypínat. Pokud máte lepicí pásku tenčí než je vnitřní plocha vykrajovátka, nejprve vypněte první část, poté druhou.

dsc_0023-nef

Forma je hotová 🙂

dsc_0027

Namíchejte si Cléopâtre pryskyřici.

DSC_0025 (2).NEF

Pryskyřici lijte ve vrstvě maximálně po výšku papíru. Pokud byste nalili vyšší, půjde vám, až vytvrdne, hůře vytahovat. Do pryskyřice si můžete zalít vám milé předměty, v mém případě jsou to modré a zelené peříčko a k nim jedna kapka modré a jedna kapka zelené barvy (pigmentů) do pryskyřice, které tvoří v pryskyřici přenádherné barevné efekty.

dsc_0028-nef

Nechte 48 hodin vytvrdit.

dsc_0038

Jakmile je pryskyřice vytvrzená. Můžete odlitek vyjmout. Lepicí pásku po vnější straně postupně všechnu odlepujte. Nemusíte ji úplně odstranit, stačí když se odlepí od kovu vykrajovátka.

dsc_0007-2

Lepicí pásku odlepte i ve vnitřní straně vykrajovátka až po vložený papír.

dsc_0009-2

Jakmile máte všechnu lepicí pásku odlepenu, zatlačte do středu odlitku a pokud jste dobře lepili, vypadne z vykrajovátka bez větší námahy.

dsc_0016-2

Odlepte všechnu lepicí pásku co je na odlitku. Smirkovým papírem obruste hrany.

dsc_0018-2-nef

Pro docílení opravdu hlubokého efektu, čelní stranu lehce přebruste

dsc_0020-2-nef

a zalijte znovu pryskyřící.

dsc_0006-3-nef

Nechte vytvrdit. Kabošon je na světě 🙂 Můžete přidat vrut s očkem nebo vlepit ketlovací jehlu a vytvořit si z něj třeba přívěsek  🙂

dsc_0002-4

Kreativní svět BrnoPokud vás váha nebo pryskyřice zaujaly, můžete je najít v eshopu ZDE (váha) a ZDE (pryskyřice) nebo na dotaz u našich partnerů, kde si je můžete důkladně prohlédnout. Mapu našich partnerů naleznete ZDE.